AIK-talangen här hela hösten
I torsdags fyllde Stanley 19 år. Tidigare i somras var han med och spelade vår träningsmatch mot Idol Academy.
- Han imponerade stort då, säger vår sportchef Pelle Johansson. Så vi är jättenöjda med att vårt samarbete med AIK fungerar så bra.
Stanley Wilson Omondi kommer ursprungligen från Kenya. Som ungdomsspelare representerade han Darajani Gogo. Sedan hamnade han i Kariobangi Sharks i Nairobi i Kenyas Premier League.
Hamnade under försäsongen 2024 på träningsläger med AIK. Skrev sedan på i augusti och han debuterade i allsvenskan den 31 augusti mot IFK Värnamo.
Han har gjort en landskamp i COSAFA-cupen för Kenya.
Nu ska alltså representera oss under hösten.
- Jag är jätteglad för att vara här, säger Stanley. Det känns som en bra plats för mig att utvecklas. Jag har fått en väldigt fin bild av föreningen.
- Sedan hoppas jag att det kommer att gå så bra att jag är tillbaka i AIK till nästa säsong igen. Det är målet.
Stanley Wilson är uppväxt i Kenya i en familj där han har tre bröder och fem systrar.
Hans favoritlag är Arsenal och han drömmer om att en gång få representera den klubben.
- Ja, det vore någonting, säger han. Men då måste jag prestera bra här och senare i AIK.
Han såg söndagens möte med Karlberg och var nöjd med vad han såg.
- Ja, Enköping gjorde en bra match och det ska bli skoj att vara med och bidra med vad jag kan.