ESK föll trots stark prestation borta mot FBK Karlstad
ESK stod för en spelmässigt stark insats i säsongens fjärde träningsmatch när laget gästade seriekonkurrenten FBK Karlstad i deras fina inomhusanläggning. Trots stort bollinnehav och flera positiva besked slutade matchen med en 2–1-förlust – lagets fjärde raka under försäsongen.
ESK kom till spel med en ung matchtrupp och totalt fyra provspelare på planen. Tre av dem – Precious, Promise och Marvelous – är på provspel från Nigeria och fick gott om speltid. Enligt huvudtränaren Niklas Wenderyd stod de för stabila prestationer och visade att de kan bidra i laget.
Matchen utvecklade sig till två olika halvlekar, men spelmässigt var det ESK som tog kommandot under stora delar av de 90 minuterna. Laget hade ett tydligt bollinnehav och drev tempot, även om Karlstad skapade fler målchanser och var mer effektiva framför mål.
– Vi gör många saker bra i dag. Det är en ung grupp som visar mod och tar kliv framåt jämfört med tidigare matcher. Vi har kontroll över spelet under stora delar, men behöver bli mer effektiva när vi väl skapar tryck, säger ESK-tränaren Niklas Wenderyd.
FBK Karlstad tog vara på sina lägen och gjorde två mål – båda efter bolltapp i ESK:s speluppbyggnad. Hemmalagets mål höll hög klass och gav utdelning i en match där ESK annars styrde mycket av spelet.
– Deras mål kommer efter bolltapp i uppspelsfasen, och det är en del av processen när vi utvecklar vårt sätt att spela. Samtidigt fortsätter vi vara modiga och försöker spela vårt spel hela vägen, säger Wenderyd.
I den andra halvleken reducerade Alexander Hughes med ett mycket fint mål och gav ESK ny energi. Laget var dessutom nära en kvittering när provspelande Precious träffade ribban – ett avslut som hade kunnat ge ett mer rättvist resultat sett till prestationen.
– Vi för matchen under långa perioder och driver tempot, särskilt i andra halvlek. Nu handlar det om att förvandla vårt spelövertag till fler tydliga målchanser och mål, säger Wenderyd.
Trots förlusten tar ESK med sig flera positiva besked från insatsen, inte minst lagets mod i speluppbyggnaden och förmågan att kontrollera matchbilden mot ett Karlstad som försvarade lågt och kompakt under stora delar av andra halvlek.
– Provspelarna kliver in i en ny miljö men hanterar det på ett bra sätt. De bidrar med energi och gör stabila prestationer, säger Wenderyd.
Nu väntar nästa träningsmatch redan under morgondagen när ESK ställs mot Sandvikens IF – där en annan matchtrupp får chansen till speltid.
















































