Mini-träningsläger väntar – fullt fokus på form och lagkänsla inför seriepremiären i Ettan
Tre träningsmatcher återstår – utöver internmatchen under lägret – innan seriepremiären i Ettan den 4 april, då IFK Stocksund gästar Enavallens konstgräs.
Kommande vecka står ingen extern träningsmatch på programmet. I stället väntar ett mini-träningsläger mellan torsdag och söndag, där fullt fokus ligger på att utveckla detaljer i spelet och bygga vidare på gemenskapen i truppen.
Lägret inleds på torsdagen med ett träningspass på Enavallen. Därefter väntar gemensam middag på Restaurang Krydda innan avresa och incheckning på Happy Tammsvik i Bro.
Fredagen bjuder på en kombination av teori och två träningspass på Bålsta IP. Kvällen avrundas med gemensam matlagning och aktiviteter – ett uppskattat inslag som stärker lagkänslan även utanför planen.
På lördagen inleds dagen med frukost och teori innan laget återvänder till Bålsta IP för internmatch mellan kl. 12.00 och 14.00. Även lördagskvällen ägnas åt gemensamma aktiviteter och matlagning för att ytterligare svetsa samman gruppen.
Söndagen avslutas med frukost och hemresa – förhoppningsvis med både skarpare spelmässiga detaljer och en ännu starkare sammanhållning inför det som väntar.
Dessutom stärks offensiven ytterligare när Lucky Nwafor landar i Sverige under morgondagen och ansluter till laget – ett välkommet tillskott inför den avslutande delen av försäsongen.
















































